Raceledelsen beklager

Efter at have modtaget yderligere oplysninger omkring den afholdte WT den 14.06.2015, beklager Raceledelsen at vi tog en forkert beslutning på forkert grundlag.
Dette er meget uheldigt for Palle Ingemann og vi kan kun beklage den smerte Palle er blevet påført.

Raceledelsen
25.07.2015

Raceweekend d. 22 & 23 august 2015

Vil du være en del af Golden raceledelsens store efterårs arrangement d. 22 & 23 august 2015 i den sydlige del af sjælland? Så tilmeld din(e) golden og se frem til to dage med sammenlagt over 100 deltagere til udstilling, markprøve B, brugsprøve, kvalifikationsprøve og samvær med mange andre, der deler din passion.
Tilmeldingen er allerede åben på www.hundeweb.dk til årets største udendørs Golden arrangementer.

Certifikat udstilling Lørdag D. 22.8.2015:

For 5 gang afholder raceledelsen for Golden Retriever udstilling i Tolstrup ved Ringsted i region Sydsjælland. – det er Ringsted og Omegns Jagtforening der stiller deres klubhus og dejlige velklippede trænings areal til rådighed for udstillerne.
Det er nemt at komme til udstillings pladsen i den lille landsby Tolstrup, der ligger lidt sydligt for selve Ringsted by, adressen er: Tolstrupvej 25, Tolstrup, 4100 Ringsted.
Der er kun godt 100 kilometer fra Helsingør til Tolstrup, Bemærk – der er et større vejarbejde i gang på den Sjællandske E20 & E47, hvor hastighedsbegrænsninger måske kan give en forlænget transporttid på mellem 15 til 30 minutter!
Der er som vanligt baby- og hvalpe- klasser inden de voksne hunde bliver bedømt.
Al tilmelding på www.hundeweb.dk
Udstillings tilmeldings frist: 03.08.2015 kl. 23:59

Nærmere information om udstillingen "læs mere her"

Søndag D. 23.8.2015 afholdes markprøve B, brugsprøve og kvalifikationsprøve.

Læs nærmere under kalender 2015 ”Efterårs markprøve”

Tilmelding på www.hundeweb.dk
P.S. brugsprøve tilmeldes på stedet.
Prøve tilmeldings frist: 03.08.2015 kl. 23:59

NM 2015 Generelt

Golden Retriever Danmark er stolte over at være værter for Nordisk Mesterskab for Golden 2015.
Mere information kommer hurtigst muligt, men indtil videre kan vi afsløre:
Mesterskabet vil blive afholdt den 22/08-2015 i Lange Løng, tæt på Sorø
B-prøven den 23/08-2015 vil blive afh0oldt samme sted.
Vi anbefaler overnatning på:

Sorø camping www.soroecamping.dk
Assentorp camping www.assentorp-camping.dk
Skovly camping www.skovlycamping.dk

Golden Retriever Denmark are proud to host the Nordic Championships for Golden 2015.
More information will follow, but for now we can reveal:
The championship will be held on 22/08-2015, at Lange Løng close to Sorø
Cold game test the 23/08-2015, will be held same place.
We recommend:

Sorø camping www.soroecamping.dk
Assentorp camping www.assentorp-camping.dk
Skovly camping www.skovlycamping.dk

Bestilling af festmiddag og frokost / Ordering Galla Dinner and Lunch: Click here

Holdene / The Teams:

Danmark/Denmark

Hold/Team 1: Kommer senere
Tanjin Gismo - Fører/Handler: Morten Rasmussen (Holdkaptajn)
DKWTCH Gleen Mhor's Mia - Fører/Handler: Dorte Klarskov Mahler
Gleen Mhor's Jack The Ripper  - Fører/Handler: Kurt Vium

Hold/Team 2: Team Take it easy
Gleen Mhor's Sally - Fører/Handler: Johnny Nielsen (Holdkaptajn)
Hilderyth Helen - Fører/Handler: Heidi Gormsen
Hilderyth Ida - Fører/Handler: Peter Schou Andersen

Hold/Team 3: Against All Odds
Kiebitz's Just Othello - Fører/Handler: Tommy Petersen (Holdkaptajn)
Crack Of Dawn A Lovely Surprise - Fører/Handler: Gunilla Pentzien
Duckflight Coyduck In October - Fører/Handler: Tina Seligmann

Hold/Team 4: Team Shootdog
Shootdog Golden Carefree Candy - Fører/Handler: Allan Mortensen (Holdkaptajn)
Shootdog Golden Chestnut - Fører/Handler: Dorte Pedersen
Shootdog Golden Creamy Holly - Fører/Handler: Palle Ingemann


Norge/Norway:

Hold/Team Jacklaine’s
Jacklaine’s Aida - Fører/Handler: Frank Skjerping
Jacklaine’s Briggs - Fører/Handler :Frode Ekkeren
Jacklaine’s Cornelius Sky - Fører/Handler: Monica Skjerping

Hold/Team Game On
Joe's Golden Fudge - Fører/Handler: Benedicte Skaarnes
Shootdog Golden Bianca - Fører/Handler: André Alfredsen
Vassruggens Åge Mjödvitner - Fører/Handler: Cathrine Tveten
Reserve:
Vassruggens ödis Bergruna - Fører/Handler: Benedicte Skaarnes

Hold/Team Hunting Hi and Love
Doubleuse Harrier - Fører/Handler: Anita Galtung Nilsen
Sungold Habari Sako - Fører/Handler: Steen Dalsager
Vassruggens Åsa Breidablikk - Fører/Handler: Wenche Hildisch

Hold/Team Nesten
Alpenglow Tally-Ho of Kelimoor - Fører/Handler: Eva Tønnesen
Joe’s Gull Golden - Fører/Handler: Janicke Gurijordet
Li Spike - Fører/Handler: Anne Kathrine Haldorsen


Sverige/Sweden:

Hold/Team 1: Scorpions
NOJCH SEJCH Mighty Ducks Panther - Fører/Handler: Lisa Falk
TJH(RH) NOJCH SEJCH Vassuggens Vade Brand - Fører/Handler: Anne-Charlotte Bengtsson
FIJCH SEJCH Sörgoldens Solo - Fører/Handler: Tony Lyven

Hold/Team 2: Swing cats
Dubbelswing - Fører/Handler: Nina Johansson
Mighty Ducks Coucar - Fører/Handler: Charlotte Wallmark
Khemosabi Double Swing - Fører/Handler: Therese Friberg

Hold/Team 3: Gold Diggers
SEVCH LP1 LP2 BeActives Quickstep Bentley - Fører/Handler: Anette Sundqvist
Stjärnglimtens Sky - Fører/Handler: Anna Elsius
Woodwalks Ture - Fører/Handler: Eva Baggersgårds

Hold/Team 4: The Golden Girls
Havtornets Tempranillo - Fører/Handler: Margret Bengtsson
Respons Qnäckiga Qakbit-Ten - Fører/Handler: Hanna Nilsson
Krankesjöns Red Pearl - Fører/Handler: Andrea Dea Andersson

Finland/Finland

Team 1
Goldgingers Big Bad Wolf - Fører/Handler: Helka Alanko
Phasianus Desiree - Fører/Handler: Tuija Aaltonen
FI KVA SE KVA Weljesten Gifted Au - Fører/Handler: Maarit Taskinen

Team 2
FIN KVA Goldgingers Red Hot Pepper - Fører/Handler: Miia Saxholm
FIN TVA Ruokorapseen Aurora - Fører/Handler: Teija Hemmilä
Weljesten Joker Au - Fører/Handler: Petri Tuominen


Free Teams

Danmark/Denmark

FreeTeam 1
Sundgold speedy Gonzales - Fører/Handler: Joe Christensen (Holdkaptajn/Teamleader)
Shootdog Golden pocket - Fører/Handler: Gitte Garrido
Søbjerggaard's Odin - Fører/Handler: Maria Glamsø

Sverige/Sweden

Team Kilanda
Sörgoldens Freja - Fører/Handler: Richard Bengtsson
Sörgoldens Evinrude - Fører/Handler: Per G Larsson
Woodwalks Tuva - Fører/Handler: Lisbeth Johansson


Dommer/Judges:

Fra Danmark From Denmark
Keld Jørgensen (OF)
Walter Mygild

Fra Norge/From Norway
Øyvind Veel

Fra Sverige/FromSweden
B-G Landin

Fra Finland/From Finland
Anu Mikkola


Bestilling af billetter til festmiddag lørdag aften
Ordering tickets for the gala dinner on Saturday night:


Billetter til festmiddag / Tickest for the Gala Dinner:  250,00 dKr. pr. person / per person
Bstilles på mail / Order on Mail: kennel-niclanoma@mail.tele.dk (Husk navn / Remember your name)
Der er mulighed for at købe drikkevarer til rimelige priser / It is possible to buy drinks at reasonable prices

Betales på / Payment on:
Kontonr.: 3167 – 3167592104
IBAN nr.: DK7130003167592104
BIC (SWIFT): DABADKKK

Bestilling af billetter til Morgenmad og frokost
Ordering tickets Breakfast and lunch:

(Der kan bestilles til Lørdag og søndag / It is possible to buy for saterday and sonday)
Servering af morgenmad fra kl.07.30 begge dage / Serving breakfast from 07:30 both days

Morgenmad / Breakfst: 45,00 dKr. pr. person / per person
Frokost / Lunch: 60,00 dKr. pr. person / per person
Bestilles på mail / Order on Mail: kennel-niclanoma@mail.tele.dk (Husk navn / Remember your name)

Betales på / Payment on:
Kontonr.: 3167 – 3167592104
IBAN nr.: DK7130003167592104
BIC (SWIFT): DABADKKK

Sidste tilmelding / Deadline: 11.08.2015

Festmiddag Lørdag aften afholdes på:
Stenmagle Forsamlingshus
Sorøvej 31, 4295 Stenlille
Mødetid kl. 19.15 - Middag starter kl. 19.30

Galla dinner Saturday evening will be on:
Stenmagle Forsamlingshus
Sorøvej 31, DK-4295 Stenlille
Meeting time at 19.15 - Dinner start at 19.30

Dette website bruger cookies Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. For mere information Klik her.

Jeg accepterer Cookie